جلبک‌ها گروهی بزرگ، پر اهمیت و متنوع از موجودات زنده هستند که حدود چهل‌هزار گونه شناخته شده را در خود جای‌داده‌اند و اعضایی در گروه یوکاریوت‌ها (جلبک‌های سبز، قرمز، قهوه ای و دیاتوم‌ها و دینوفلاژله‌ها) و پروکاریوت‌ها (جلبک‌های سبزآبی یا سیانوباکترها) دارند. جلبک‌ها قابلیت‌های خیره‌کننده‌ای برای استفاده در زندگی بشر دارند، در حال حاضر از جلبک برای مصارف غذایی، دارویی، مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود؛ همچنین آنها به عنوان تولید‌کننده سوخت‌های زیستی و تصفیه‌کننده فاضلاب‌ به‌کارگرفته می‌شوند.

مرکز توسعه فناوری میکروآلگ خلیج فارس یکی از بخش‌های تخصصی پارک علم و فناوری خلیج فارس (استان بوشهر) است که با هدف تحقیق و توسعه و راه‌اندازی و فعال‌سازی صنایع زیست‌فناوری دریا  و شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه‌های وابسته به جلبک تاسیس شده‌است. این مرکز در ساختمان مرکز رشد خلیج فارس (بوشهر) در یک فضای آزمایشگاهی استقرار یافته است.
ماموریت‌های این مرکز به شرح زیر است:

  • ايجاد بانك ژن از جلبک‌های خلیج فارس بعنوان پايه فعاليت‌های تحقيقاتي و فناورانه و انجام فعاليت‌هاي پژوهشي و مطالعاتی در راستای شناسایی ظرفیت‌های اقتصادی جلبک‌ها.
  • ارائه خدمات تخصصي آزمايشگاهي و پشتیبانی به سایر مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی در زمینه جلبک‌های دریایی.
  • كمك به تشكيل و توسعه تيم‌های نوآور، هسته‌ها و شركت‌هاي دانش‌بنيان در حوزه زيست‌فناوري و هدایت فعالیت‌های تحقیقاتی به سمت تولید ثروت از میکروآلگ.

     

آدرس: بوشهر، خیابان شهید ماهینی، سه‌راه دانشگاه خلیج فارس، مرکز رشد واحدهای فناور خلیج فارس (ساختمان گلشن، طبقه دوم، واحد 203)
تلفن: 33444565 (077)
مدیر آزمایشگاه: جاوید اسفندیاری، j.esfandyari [@] pgstp.ir